0
0

تنظیمات اتصالات در محیط PCB آلتیوم دیزاینر با 3 کلید

324 بازدید
تنظیمات اتصالات در محیط PCB آلتیوم دیزاینر با 3 کلید

تنظیمات اتصالات محیط PCB آلتیوم دیزاینر با 3 کلید

اسم این اتصالات رو نشدیدید ولی اگر با آلتیوم دیزاینر کار میکنید صد در صد باید بدونید چیه لطفا به عکس زیر توجه کنید، قطعا با همچین چیزی بردخورد کرده اید، اسم این اتصالات سفید در زبان انگلیسی و آلتیوم دیزاینر Connection میباشد؛ میتوانید به اسم بردار هم صداش کنید مهم این هست که درک کردیم این مورد چه چیزی میباشد در این مطلب تنظیمات اتصالات در محیط PCB کامل راجبش براتون حرف میزنیم.

این اتصالات گاها مزاحم ما میشود، قطعات تو برد های پر قطعات مزاحم میشود و بهتون میگم چطوری با این بردار ها از کجا و چطور استفاده کنید، الان ممکن هست این اتصالات برای شما غیر فعال شده است و مدام با خودتان میگویید دستم رو چه کلیدی روی کیبورد خورده است که پنهان شده و ناچرا آلتیوم دیزاینر را حذف و نصب میکنید، راه حل داره بیاید به شما بگویم.

مزایا و معایب اتصالات یا Connection

معایب اتصالات پی سی بی: این میباشد که دید ما را خیلی میگیرد و داخل برد هایی که 1000 تا اتصال بین قطعات را دارد کل صفحه آلتیوم دیزاینر شما کامل سفید میشه و این خیلی خوشایند نیست، گاها برای 40 تا قطعه ساده اینا جلوی چشم شما را میگیرد چون خیلی ها چیدن قطعات را روی بردبر اساس این اتصالات انجام میدن ممکن است از بین رفتن این ابزار خوشایند نباشد اما روش های خیلی زیادی هست برای جینش برد نگران نباشید.

مزایا اتصالات پی سی بی: خیلی مزایا دارد، اما افرادی این موضوع را درک میکنند که حرفه ای باشند چطور؟ در ادامه میگم؛ برای دیدن بهتر اینکه چه قطعاتی روی برد اتصالاتشون انجام نشده، نشان دادن مسیر در زمان Routing یا مسیر کشی، نشان دادن فقط مسیر های تعین شده جهت چیدن قطعات داخل برد، با چند تا از مزایا ها آشنا شدیم قطعا این پست را میخوانید که بدونید چطور این ابزار لعنتی را فعال کنید، صبرکنید به شما میگوییم.

استفاده های مهم از اتصالات یا Connection

بیاید برسی کنیم چه زمانی فعال کنیم، چه زمانی استفاده کنیم، چه زمانی غبر فعال باشه، چه زمانی چند تا از کانکشن ها را خاموش کنیم، کلا استفاده از این ابزار را یاد بگیرم.

شروع Routing یا مسیر کشی: همانطور که گفتم در زمان شروع Routing یا مسیر کشی تعداد زیادی از این اتصالات وجود دارد پس نیاز هست یکم تغیرات ایجاد کنیم و نیاز هست تمامی اتصالات را غیرفعال کنید فردی که حرفه ای باشد از طریق شماتیک بخش های مختلف مدار را طراحی میکند، زمانی که تمای اصتاقلا غیر فعال هست میتوانید زمانی که قطعات را جا به جا میکنید اتصالات را ببینید، و یا با CTRL و کلید بر روی پد های قطعه مورد نظر اتصالات را ببینید و قطعه را کنار قطعه دیگری که قرار است متصل شود جایگزاری کنید، این مدل استراتژی بود که میتونید از اتصالات استفاده کنید.

خاموش کردن اتصالات در حین جا به جایی: گاها پیش میاد یک میکروکنترلر یا یک آیسی با تعداد پایه های زیادی دارید و میخواید در حین جا به جایی اتصالات موقتا نمایش داده نشوند شما در حین جا به جایی اگر کلید N را بزنید اتصالات شما پنهان میشود و میتوانید قطعه را بدون اینکه اتصالاتش را ببینید جا به جا کنید، به همین سادگی ….

چیدن قطعات برد با تعداد قطعات متوسط: در این استراتژی ممکن است اتصالات منفی GND یا مثبت VCC دید شما را بگیرد و اگر این دو مورد نباشد میتوانید اتصالات کمتری را ببینید و دید شما نسبت به برد بهتر میشود. اما از یاد نبرید که به Net های منفی GND یا مثبت VCC رنگ بدید که در حین مسیر کشی دچار مشکل نشوید. برای این کار در ادامه آشنا خواهیم شد چطور این کار را بکنیم.

استراتژی های مختلفی وجود دارد شما میتوانید پیاده سازی کنید و خیلی ابزار کاربردی میباشد، وقتی به امکانات این ابزار پی ببرید میتونید قطعا ایده های خود را شکوفا کنید و خیلی از این ابزار استفاده کنید.

دانلود کتابخانه کامل آلتیوم دیزاینر 

کار با ابزار اتصالات یا Connection

مخفی کردن اتصالات یا Connection

در محیط آلتیوم دیزاینر وقتی روی کلید N کیبورد کلیک میکنید صفحه زیر را مشاهده میکنید که برای شما چند تا گزینه آورده است، Show Connections به معنای نمایش اتصالات و hide Connections به معنای پنهان کردن اتصالات میباشد. کاملا واضح هست برای چه کاری هستند.

تنظیمات اتصالات یا Connection در محیط PCB بخش Show Connections

Show Connections: گزینه مخفی کردن اتصالات یا Connection در این بخش میباشد حالا وقتی روی این گزینه میروید چند تا گزینه دیگر برای شما میاورد که باید بدانید به چه دردی میخورند.

Net: وقتی روی گزینه Net بزنید، نشانگر موس شما فعال میشود حالا روی هر Net کلیک کنید اتصالات همان Net مخفی میشود، به فرض شما روی Net GND کلیک کنید تمامی اتصالات مربوط به Net GND مخفی میشود چه 1 عدد باشد چه 2000 عدد باشد کار را به درستی انجام میدهد. کلید میانبر این گزینه ( N S N ) میباشد و به راحتی میتونید بجای آمدن به این مسیر کلید میانبر ( N S N ) را بزنید و ابزار انتخاب میشود.

On Component: این گزینه خیلی خوبه وقتی یک آیسی به فرض 100 تا پایه دارد در زمان جا به جایی اتصالات یا Connection زیادی برای شما به نمایش میگذارد و جلوی دید شما را میگیرد با این گزینه میتوانید روی قطعه مورد نظر کلیک کنید و اتصالات یا Connection مربوط به آن قطعه را مخفی کنید و به نظر من امکان خیلی خوبه و کمک زیادی میکنه.

All: این گزینه بسیار ساده میباشد، در یک سند PCB اگر All را بزنید تمامی اتصالات یا Connection مربوط به تمامی قطعات را مخفی میکند و دیگر از این اتصالات یا Connection خلاص میشوید.

 

اشکار سازی اتصالات یا Connection

تنظیمات اتصالات یا Connection در محیط PCB بخش Hide Connections

Show Connections: گزینه اشکار سازی اتصالات یا Connection در این بخش میباشد حالا مانند گزینه قبل چندین گزینه به عنون زیر گزینه داریم که باید بدانید برای چیست؟

Net: وقتی روی گزینه Net بزنید، نشانگر موس شما فعال میشود حالا روی هر Net کلیک کنید اتصالات همان Net آشکار میشود، به فرض شما روی Net GND کلیک کنید تمامی اتصالات مربوط به Net GND آشکار میشود چه 1 عدد باشد چه 2000 عدد باشد کار را به درستی انجام میدهد. کلید میانبر این گزینه ( N S N ) میباشد و به راحتی میتونید بجای آمدن به این مسیر کلید میانبر ( N S N ) را بزنید و ابزار انتخاب میشود.

On Component: این گزینه خیلی خوبه وقتی یک آیسی به فرض 100 تا پایه دارد در زمان جا به جایی اتصالات یا Connection زیادی برای شما به نمایش میگذارد و جلوی دید شما را میگیرد با این گزینه میتوانید روی قطعه مورد نظر کلیک کنید و اتصالات یا Connection مربوط به آن قطعه را آشکار کنید و به نظر من امکان خیلی خوبه و کمک زیادی میکنه.

All: این گزینه بسیار ساده میباشد، در یک سند PCB اگر All را بزنید تمامی اتصالات یا Connection مربوط به تمامی قطعات را آشکار میکند و حالا تمامی اتصالات یا Connection شما برگشته است میتوانید کاملا همه اتصالات یا Connection را ببینید.

کلید های میانبر تنظیمات اتصالات در محیط PCB

کلید برای یک نت (Net): کلید های {N} {S} {N} را به نوبت و ترتیب فشار دهید.

کلید میانبر برای قطعه (Component): کلید های {N} {S} {O} را به نوبت و ترتیب فشار دهید.

کلید میانبر برای تمامی بردار ها: کلید های {N} {S} {A} را به نوبت و ترتیب فشار دهید.

کلید میانبر برای یک نت (Net): کلید های {N} {H} {N} را به نوبت و ترتیب فشار دهید.

کلید میانبر برای قطعه (Component): کلید های {N} {H} {O} را به نوبت و ترتیب فشار دهید.

کلید میانبر برای تمامی بردار ها: کلید های {N} {H} {A} را به نوبت و ترتیب فشار دهید.

دقت کنید کلید های میانبر داخل {} از سمت چپ به راست خوانده میشود به طور مثال {N} {S} {A} اول باید {A} دوم باید {S} سوم باید {N} را بزنید. smile

ویدیو تنظیمات اتصالات در محیط PCB

این یکی از ابزار های آلتیوم دیزاینر میباشد، لازم شد یک مطلب کامل راجب موضوع تنظیمات اتصالات در محیط PCB آلتیوم دیزاینررا براتون بزاریم داخل سایت طراحی برد میتونید مطالب بیشتری راجب آلتیوم دیزاینر یاد بگیرید بخش های مختلفی از جمله ترفند آلتیوم دیزاینر وجود دارد میتوانید مشاهده کنید.

💚💙💜امید وارم از این مطلب لذت برده باشید لطفا نظراتتونو در بخش نظرات برای دلگرمی ما ارسال کنید❤️🧡💛

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tarahiboard.com/?p=3737

نظرات

0 نظر در مورد تنظیمات اتصالات در محیط PCB آلتیوم دیزاینر با 3 کلید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.