0
0

آموزش افزودن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر قدم به قدم

398 بازدید
2 روش اضافه کردن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر

آموزش افزودن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر قدم به قدم

همانطور که میدانید قلب آلتیوم دیزاینر کتابخانه ها هستند اما بعد از تهیه یا دانلود کتابخانه جامع آلتیوم دیزاینر این مشکل را داریم که چطور کتابخانه رو به آلتیوم دیزاینر اضافه کنیم؟ اینجاییم که افزودن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر رو در این مطلب یاد بگیرم؛ پس با من همراه باشید…

به صورت کلی ما دو روش برای افزودن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر داریم:

1- به خود آلتیوم دیزاینر کتابخانه را اضافه میکنیم،که برای همیشه روی آلتیوم دیزاینر باقی بماند

2- به پروژه ای که داریم کتابخانه هایی به خصوص اضافه میکنیم،که فقط روی پروژه ای که ساختیم نصب میشود.

در 99 درصد مواقع ما به خود آلتیوم دیزاینر کتابخانه اضافه خواهیم کرد چون نیاز داریم همیشه کتابخانه ها در دسترس باشند.

نکته: نیاز نیست کتابخانه را خارج از نرم افزار آلتیوم دیزاینر نصب کنیم و تنها توی خود برنامه این اتفاق میوفتد.

برای دریافت کتابخانه منابع زیادی هستند که میتونید از شون کتابخانه دریافت کنید که یک سایت بسیار خوبی هست Snapeda که کتابخانه رایگان زیادی دارد اما چون رایگان هست باید درحین استفاده دقت کنید و حتما شماتیک و فوتپرینت رو کامل برسی کنید، چون این مشکلات زیاد پیش میاد میتونید از کتابخانه جامع آلتیوم دیزاینر وبسایت طراحی برد استفاده کنید که تمامی کتابخانه کامل سه بعدی، دسته بندی قطعات، بیش از 4000 قطعه را در اختیار شما قرار میدهد، همچنین 0 تا 100 آموزش ساخت کتابخانه آلتیوم دیزاینر سه بعدی را به شما کامل آموزش میدهد.

 

نحوه اضافه کردن نسخه های 18 به بالا

آلتیوم دیزاینر را باز کنید و از سمت روی تب Components کلید کنید؛ ممکنه نیاز باشه یک سند حتما باز داشته باشید، اگر این گزینه را نداشتید از سمت راست پایین روی Panel کلیک کنید و گزینه Components را فعال کنید تا در سمت راست برای شما تب Components ظاهر شود.

تب Components بخش کتابخانه شما هست، در نسخه های 17 به پایین به نام Libraries ذکر میشود؛ افزودن کتابخانه آلتیوم دیزاینر، حذف کتابخانه آلتیوم دیزاینر و تمامی اتفاقات مربوط به کتابخانه های ساخته شده اینجا اتفاق میوفتد.

توجه: ساخت وادیت کتابخانه در یک بخش دیگر انجام میشود؛ اینجا فقط میتوانید ببینید کتابخانه هایی که اضافه کردید و یا میخواید اضافه کنید.

روی تب Components کلیک کنید هنگامی که تب باز میشود یک منوی همبرگر مانند ( سه خط روی هم ) دیده میشود روی این گزینه باید کلیک کنید مانند عکس بالا👆

File-based Libraries Preferences: تنظیمات کتابخانه، حذف و نصب کتابخانه از این بخش صورت میگیره

File-based Libraries search: جستجوی پیشرفته کتابخانه بر روی تمامی فایل هایی که توی آلتیوم نصب هستند

Refresh: تازه سازی کتابخانه، اگر احیانا کتابخانه جدید اضافه کردید اما نمایش نداد با این گزینه تازه سازی کنید

Footprints: نمایش یا مخفی کردن فایل فوتپرینت (PCBLIB.) در میان کتابخانه ها

در این آموزش نیاز هست که کتابخانه را به آلتیوم دیزاینر اضافه کنیم پس نیاز هست روی گزینه File-based Libraries Preferences کلیک کنید تا برای شما پنجره زیر را باز کند👇

اضافه کردن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر

اگر دقت کرده باشید یک کادر سبز رنگ و یک کادر قرمز رنگ داریم؛

Project: اگر روی این گزینه برید باید یک پروژه باز شده داشته باشید و وقتی یک پروژه باز میکنید این بخش فعال میشه و اگر از این قسمت کتابخانه اضافه کنید تنها به اون پروژه اضافه میشه.

Installed: این بخش به کلی آلتیوم دیزاینر کتابخانه اضافه میشود و همیشه در دسترس میباشد.

همانظور که قبلا گفتم نیاز داریم که به کل آلتیوم دیزاینر کتابخانه اضافه کنیم پس به تب دوم یا همان Installed مراجعه کنید؛ سپس از پایین سمت راست Install رو بزنید و کتابخانه های خودتون رو اضافه کنید.

سوالی که ممکنه برای شما پیش بیاد کتابخانه های ما چه فرمتی رو دارن؟ خروجی فایل های کتابخانه به چند دسته تقسیم میشوند👇

(PCBLIB.): فایل فوتپرینت، نمای واقعی قطعات که روی برد چاپ میشوند

(SCHLIB.): سیمبل یا نمای شماتیک قطعات، برای رسم مدارات الکترونیک در شماتیک آلتیوم دیزاینر

(INTLIB.): فایل یکپارچه شده سیمبل و فوتپرینت قطعات، ست شدن سیمبل و فوتپرینت باهم در یک قالب

توی اضافه کردن کتابخانه سیمبلی که با فرمت SCHLIB. اضافه میکنید حتما باید بعد این مورد فوتپرینتی که به شماتیک داده اید رو جداگانه با فرمت PCBLIB. اضافه کنید تا به مشکل نخورید که این روش بسیار دشوار هست و ممکن است آسیب بزند به شما.

بهترین روش اضافه کردن فایل INTLIB. هست؛ توی این فایل سیمبل و فوتپرینت یکپارچه شده اند و نیاز نیست جداگانه اضافه کنیم و دیگر مشکل حذف شدن فوتپرینت و داشتن خطا درحین انتقال شماتیک به PCB نداریم حتما به شما آموزش خواهم داد چطوری PCBLIB. و SCHLIB. رو باهم یک پارچه و به INTLIB. تبدیل کنید.

برای اضافه کردن میتونید از قبل کتابخانه های مورد نیازتون با فرمت هایی که بالا معرفی کردیم رو داخل یک دایرکتوری ( Newfolder , پوشه) مجزا بزارید و بعد از بخش Install یک باره همه رو اضافه کنید.

میتوانید تک تک کتابخانه ها را اضافه کنید اما ی سختی داره که هر دو بار که اضافه میکنید مسیر اضافه کردن به مسیر پیشفرض آلتیوم بر میگرده که مجدد باید بیاید به پوشه ای که کتابخانه های خود را قرار دادید.

نکته خیلی مهم: وقتی از یک پوشه ای کتابخانه ای رو اضافه میکنید هیچ وقت نباید اون فایل کتابخانه رو مسیرش رو عوض کنید چون توی آلتیوم اخطار میگیره و کتابخانه عملا حذف میشود پس کتابخانه خود را در مسیر ثابت بزارید و اونو جا به جا نکنید.

برای حذف کتابخانه هم کافیه روی کتابخانه ها کلیک کنید و از پایین سمت راست Remove رو بزنید.

کار که تمام شد روی Close کلیک کنید و تمام کتابخانه شما اضافه شد.

 

اگر میخواهید حرفه ای آلتیوم دیزاینر را یاد بگیرید حتما 12 ساعت آموزش آلتیوم دیزاینر – دوره استارتر سطح پیشرفته که رایگان شده است مشاهده کنید و به صورت پیشرفته آلتیوم دیزاینر را دنبال کنید smile

 

نحوه اضافه کردن نسخه های 17 به پایین

توضیحات دقیقا مانند نسخه های بالای 18 هست اما مسیر اضافه کردن کتابخانه در نسخه های 17 به پایین متفاوت است که در ادامه بهش اشاره میکنیم👇

وارد نرم افزار بشید و از سمت راست روی Libraries کلیک کنید؛ اگر این گزینه رو ندارید از پایین سمت راست آلتیوم دیزاینر روی System کلیک کنید و بعد Libraries رو فعال کنید تا ظاهر شود

وقتی روی این تب کلیک میکنید همچین تبی برای شما نمایش داده میشود دو تا گزینه …Libraries و …Search وجود دارد که برای اضافه کردن کتابخانه روی Libraries کلیک میکنیم.

مانند نسخه های 18 به بالا این پنجره میاد و طبق مراحلی که بالا گفته شد پیش برید تنها تفاوتش این بود.

 

💚💙💜امید وارم از این مطلب لذت برده باشید لطفا نظراتتونو در بخش نظرات برای دلگرمی ما ارسال کنید❤️🧡💛

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tarahiboard.com/?p=5352
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آموزش افزودن کتابخانه به آلتیوم دیزاینر قدم به قدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.